Katalog KVKLI

Jaroslav Rudiš

8. 6. 1972 Turnov

spisovatel novinář dramaturg muzikant

Medailon

„Fascinuje mě minulost, které se lze dotýkat. Že se někde zastavíte, ťuknete do té historie a otevřou se neuvěřitelné příběhy a světy.“

 

Jaroslav Rudiš se narodil 8. června 1972 v Turnově. Otec Jaroslav Rudiš st. vystudoval střední školu zaměřenou na elektrotechniku, matka Jana pracovala jako učitelka v mateřské škole. Dětství Jaroslav Rudiš strávil se svými dvěma bratry v Lomnici nad Popelkou, kde navštěvoval základní školu. Po jejím vychození studoval nejprve na gymnáziu v Turnově a poté učitelský obor němčina-dějepis na Technické univerzitě v Liberci. Během vysokoškolských studií se společně se svým kamarádem z dětství Petrem Pýchou věnoval divadlu, psaní absurdní poezie nebo pořádání rockových koncertů. Ve volném čase si přivydělával jako manažer punkové skupiny či hotelový portýr, čímž se později inspiroval i ve své literární tvorbě.

Po získání magisterského titulu začal roku 1998 pracovat na pozici redaktora v deníku Právo, kde s přestávkami působil dalších osm let. V letech 2001–2002 pobýval na Svobodné univerzitě v Berlíně, jež mu udělila novinářské stipendium. O rok později vydal svoji prvotinu Nebe pod Berlínem, za kterou obdržel prestižní Cenu Jiřího Ortena. Následně společně s kreslířem Jaromírem 99 vytvořil v letech 2003–2005 trilogii komiksů Alois Nebel, kdy se inspiroval svým strýcem a dědečkem, kteří pracovali na železnici. Roku 2011 komiks zfilmoval technikou rotoskopie režisér Tomáš Luňák. Film posléze získal Evropskou filmovou cenu za nejlepší animovaný film. Dalšími úspěšnými romány Jaroslava Rudiše se posléze staly Konec punku v Helsinkách, Grandhotel, Český ráj nebo Winterbergova poslední cesta.

Kromě vlastní literární tvorby tvoří i pro divadlo a rozhlasové vysílání. Publikuje taktéž v českých a německých periodikách. Příležitostně vystupuje s hudebními skupinami U-Bahn a The Bombers a píše písňové texty. S básníkem Igorem Malijevským pořádá v pražském Divadle Archa literárně-hudební kabaret EKG. V roce 2014 vytvořil projekt Kafkaband, ve kterém spolu s Jaromírem Švejdíkem, Tomášem Neuwerthem nebo Zdeňkem Jurčíkem představují zhudebněné texty Franze Kafky. V roce 2018 v Lipsku získal Jaroslav Rudiš Cenu literárních domů za rozvoj česko-německého dialogu, kterou společně udělují literární domy Německa, Rakouska a Švýcarska. Za ojedinělý přínos v oblasti literatury obdržel roku 2019 Poctu hejtmana Libereckého kraje.

Mládí

Jaroslav Rudiš se narodil 8. června 1972 v Turnově. Vyrůstal s otcem Jaroslavem, matkou Janou a se svými dvěma bratry v Lomnici nad Popelkou na Semilsku. Otec vystudoval střední školu zaměřenou na elektrotechniku a působil jako mechanik a maminka pracovala jako učitelka v mateřské škole.

„Narodil jsem se v den, kdy bylo unesené letadlo z Československa do západního Německa. Dlouho jsem to nevěděl. Vyprávěl mi to později jeden můj čtenář, který byl jedním z únosců a skončil pak na pár let v Bavorsku v kriminále. Já jsem si na tu historku vzpomněl, když jsem psal román Winterbergova poslední cesta. Někdejší únosce mi řekl, že měl strach vrátit se po roce 1989 do České republiky. Svazovala ho totiž úzkost a někdejší traumatizující zážitek z únosu. Pro mě ten 8. červen 1972 nijak traumatizující nebyl, šel jsem do života. On se tenkrát, jak podotkl, vlastně podruhé narodil. A pak šel rovnou do basy.

Již v útlém dětství se zamiloval do železnice. Společně s otcem si často doma hrál s modely vlaků a přál si pracovat na dráze. Vzorem mu v tomto snu byl strýc, jenž pracoval jako výpravčí a dědeček Alois Rudiš, který působil jako topič a výhybkář v Zákupech na Českolipsku a rovněž v Libuni na Jičínsku. Plán studovat na Střední průmyslové škole železniční v České Třebové však zhatila oční vada a nutnost nosit brýle.

„Ty vláčky a železnice mi ale zůstaly a proplétají se vlastně celou mou tvorbou. Hodně času jsem v dětství trávil na lomnickém nádraží. Tam pracovala maminka jednoho z mých největších a nejniternějších kamarádů Petra Pýchy. S ním se znám už od svých sedmi let, jeho brácha se mnou navíc chodil do třídy. Vyrostli jsme každý na jedné straně lomnického potoka Popelka u stadionu a u textilky Technolen, trávili jsme hodně času na nádraží a koukali na vlaky. Stali jsme se později i tvůrčími kamarády a napsali společně řadu divadelních a rozhlasových her. Pamatuji se, že první literární črtu jsem napsal v lomnické základní škole v rámci tématu prázdninová příhoda. Expresivně jsem se v ní zabýval dramatickým průjezdem těžkého nákladního vlaku. A ten můj první literární pokus se moc líbil paní učitelce Čapkové.

Lomnice nad Popelkou je město, kam se Jaroslav Rudiš neustále a rád vrací.

„I když jsem žil později v Liberci, Praze, Brně a Berlíně, Lomnice je prostě můj domov. Je to taková kotva, kam se rád vracím. Já to město mám strašně rád. Je malé, ale když přijedou například do našeho zmodernizovaného kina kamarádi z Německa, tak se diví, že máme v tomhle pětitisícovém městě takové super kino. A rovněž divadlo, vlastní divadelní soubor a v létě vlastní kulturní festival. A děje se v něm tolik jako v třicetitisícovém městě.“

Po dokončení základní školy v Lomnici nad Popelkou studoval Jaroslav Rudiš gymnázium v Turnově. Spolu s kamarádem Petrem Pýchou založili divadlo, hráli upravené hry Divadla Járy Cimrmana, v době, kdy byli na brigádě v místních čokoládovnách na výrobně piškotů psali poezii inspirovanou divadlem Sklep. Pod společným pseudonymem Jára Pýcha se navíc zrodilo několik absurdních básní. Oblíbené byly i jejich rockové diskotéky.

Vzdělání

Po maturitě si Jaroslav Rudiš podal přihlášku na učitelský obor dějepis-němčina na pedagogické fakultě někdejší Vysoké školy strojní a textilní v Liberci.

„Já už jsem na němčinu chodil od nějakých deseti let v Lomnici nad Popelkou a později jsem objevil, že mám na němčinu docela talent. Měl jsem štěstí i na výborné němčináře, paní Komárkovou na soukromých hodinách v Lomnici, na základce na učitele Johna a na turnovském gymnáziu na paní profesorku Dudkovou, která nás neučila staticky, ale moderně. V těch hodinách jsme neustále mluvili německy.

Jaroslav Rudiš předpokládal, že bude učit v Lomnici nad Popelkou, nebo v Podkrkonoší. Učil ale pouze krátce. Už na vysoké škole začal psát do novin, velmi často spolupracoval s Petrem Pýchou. V roce 2002 napsal svou první knihu Nebe pod Berlínem a tím se podle něj směr jeho života otočil. Matka byla jeho velká čtenářka a otec, který pracoval celý život kolem elektrotechniky a je zaměřen na praktickou činnost, uznali, že Jaroslav má úplně jiný talent.

„Já nevím, kde se to ve mně vzalo. I když připouštím, že už moje babička, kterou jsem nezažil, psala krásné dopisy moc pěkným jazykem. Rodiče mě vedli k čtení, mamka je velká čtenářka, ono se dřív nějak víc četlo, v domech byly tehdy hodně knihovny. A já se pamatuji, že když jsem měl ve třinácti letech zápal plic a ležel jsem tři týdny v posteli, tak jsem přečetl celého Haškova Švejka. Miluje ho i můj táta, pro něj je to taková Bible. Pak jsem přečetl všechny Haškovy povídky, co jsem doma našel, objevil jsem Škvoreckého, Hrabala nebo Kunderu. Začal jsem se čím dál víc zajímat o českou a rovněž německou literaturu. Maturitní práci jsem psal jako patetické monodrama o chlapíkovi, který umíral na AIDS a v pozadí byla válka v Perském zálivu. Nemělo to ale ten humor, co mám strašně rád. Pak jsme napsali společně se spolužáky Alešem Hozdeckým a Jindrou Svobodou hru Skleněné oko, kterou opakovaně uvádíme v nových verzích. My jsme si říkali Turnovsko-lomnická divadelní společnost SUD čili Sport-Umění-Děvčata nebo Sport-umíme děvčata. Bavilo nás hraní, ale i film a hudba.

Literární tvorba

Jaroslava Rudiše v tvorbě významně ovlivňuje Liberec, kde studoval a kam jezdil odmala k tetě Kafkové. Město ho fascinovalo, mělo pro něj s dosud na omítce prosvítajícími německými nápisy zvláštní atmosféru.

„Liberec, o tom jsem napsal celý román Grandhotel. V době studií jsem bydlel na kolejích v Harcově a byl jsem překvapený, kolik vlastně těch studentů na Harcově zůstává, jak málo je zajímá samotné město. Já jsem se hodně s Liberečáky kamarádil, byl jsem konzumentem řekněme alternativní, ale zároveň kvalitní kultury. Často jsem chodil do tamního Experimentálního studia, do kina, seznámil jsem se například se současným ředitelem Oblastní galerie v Liberci Janem Randáčkem. V Experimentálním studiu jsem četl svou první absurdní poezii. Uchvátila mne tam kapela Solomon Bob, kterou považuji za nedoceněnou skvělou rockovou kapelu s výbornými texty, mimochodem rovněž často o Liberci. Ve městě pod Ještědem jsem byl navíc poprvé na koncertě skupiny Priessnitz s Jaromírem Švejdíkem neboli Jaromírem 99, mým pozdějším spolupracovníkem a vedle Petra Pýchy i jedním z nejlepších kamarádů. S přáteli jsme navíc na kolejích v budově A v Harcově otevřeli klub, Ondřej Drašar ho pak vedl, myslím, že se jmenoval podle telefonní linky Konec 231 a bylo to hodně divoké.

Jako učitel pracoval Jaroslav Rudiš jen krátce. Zaskakoval pouze za jiné učitele a absolvoval povinnou pedagogickou praxi. Zjistil nakonec, že více tíhne k literární tvorbě.

„Učitelská práce je určitě krásná, Petr Pýcha je scénárista a zároveň zůstal profesorem na gymnáziu v Semilech. Říkal mi, že si nedovede svůj život bez učitelování představit. Jako scenárista napsal film Všechno bude, v roce 2018 ho natočil režisér Olmo Omerzu, spolu jsme dělali nějaké věci. A on se stále snaží skloubit učitelskou práci a psaní. Já tomu rozumím. Nakonec i já jsem později v Berlíně na Humboldtově univerzitě, kde jsem byl na půlročním stipendiu, dělal jeden semestr jako hostující profesor semináře o literatuře, filmu a operativním psaní. A moc mne to bavilo. V roce 2021 budu mít něco podobného na univerzitě v rakouském Salzburgu. Třeba se k pedagogické práci budu v budoucnu vracet víc. Zatím mi to psaní zabere poměrně hodně času. Nejde totiž jen o to něco napsat, ale strašně moc času strávíte tím, že to musíte vymyslet, doslova vysedět. Já si musím nejprve v hlavě srovnat, kam se příběh pohne a jak skončí. A nedovedu si představit, že bych při psaní dělal nějakou další stálou práci.

V roce 1998 získal jako redaktor literární přílohy Salón deníku Právo stipendium od Goethe-Institutu. Roku 2001 získal roční novinářské stipendium na Svobodné univerzitě v Berlíně.

„Ta podpora kultury v Německu je úžasná, je to samozřejmě bohatší země. Věnoval jsem se současné německé literatuře a s germanistou Tomášem Dimpterem jsem napsal Německou čítanku neboli Gutenbergovu čítanku současné německé prózy, která vyšla v roce 2005.

V roce 2002 vydalo nakladatelství Labyrint prvotinu Jaroslava Rudiše Nebe pod Berlínem. Za rockové příběhy z berlínského metra obdržel prestižní Cenu Jiřího Ortena. Kniha získala rovněž ocenění Nejkrásnější kniha roku. Román byl přeložen do němčiny, polštiny, srbštiny, italštiny, švédštiny, běloruštiny a ukrajinštiny. Podle románu vznikla divadelní a rozhlasová adaptace a autor ji načetl rovněž jako audioknihu.

Po úspěchu románu Nebe pod Berlínem začal Jaroslav Rudiš pracovat na románu Grandhotel a na příběhu Alois Nebel inspirovaném Rudišovým dědečkem Aloisem ze Zákup.

„Vyprávěl jsem tenhle můj námět, železničář versus dějiny, takové hrabalovské téma ve stylu Ostře sledovaných vlaků v hospodě U Vystřelenýho oka. A ten duch minulosti zaujal Jaromíra 99, který už dlouho hledal námět na komiks. A Grandhotel, to bylo vzpomínání na Liberec. Aloise Nebela i Grandhotel jsem psal už v Praze a vzpomínal jsem mimo jiné i na to, jak jsem si přivydělával v Grandhotelu Zlatý Lev jako portýr. Román Grandhotel zaujal režiséra Davida Ondříčka. Říkal, že by to byl super film, abych napsal scénář. Jenže já nejsem scénárista filmu, jsem spíš spisovatel nebo zapisovatel a tenkrát jsem scénář vůbec psát neuměl, první jeho verze byl spíš ten můj román. Z toho jsme nakonec se spoluscénáristou Pavlem Jechem vysekávali film. David Ondříček pak ještě děj přesunul na Ještěd, kde původně můj román skončil.“

Film Grandhotel měl premiéru v říjnu 2006. Samotný román Grandhotel, který vyšel v nakladatelství Labyrint v roce 2006, získal cenu čtenářů Magnesia Litera 2007. Byl přeložen do němčiny, srbštiny a polštiny.

Mezi lety 2003 a 2005 začal spolu s kreslířem Jaromírem 99, tedy s Jaromírem Švejdíkem, vydávat trilogii komiksů Alois Nebel: Bílý Potok, Hlavní nádraží a Zlaté Hory. Kniha o česko-německém výpravčím vlaků, který sloužil na malé železniční stanici v Sudetech Alois Nebel byla v roce 2011 zfilmována technikou rotoskopie. Principem rotoskopování je překreslování filmových rámečků animátorem nebo výpočetní technikou. Natáčení filmu a náročná animace trvaly pět let. Alois Nebel byl poprvé uveden na festivalu v Benátkách, v roce 2012 získal Evropskou filmovou cenu za nejlepší animovaný film.

„Mně se líbí, že teď hodně lidí jezdí s tou knížkou v ruce na místa, kde se román odehrává. Já jsem původně myslel na Bílý Potok v Jizerských horách, kam jsme jezdívali na chalupu, a mám to tam hrozně rád. Ten Bílý potok je poetický a zároveň divoký, když se řeka Smědá rozvodní. A ty povodně na Frýdlantsku jsou poměrně časté. Na Jesenicku jsou Bílé potoky dva. A v případě Aloise Nebela mi Jaromír 99 řekl, že umí kreslit jen ty Jeseníky. A tak jsme příběh zasadili tam. A jsem rád, že jsem díky Jaromírovi poznal Jesenicko. A získal navíc další zkušenost s filmem. Režíroval ho Tomáš Luňák a měl nečekaný mezinárodní ohlas. Byl uvedený na festivale v Benátkách, v Torontu, objevil se pak ještě na osmi desítkách festivalů a doteď dostávám pozvánky s ním někam jet. Diváky asi stále oslovuje hledání společných kořenů v Evropě“.

„Když jsme spolu s Jaromírem 99 psali v Praze Aloise Nebela, navštívil mne v bytě a viděl, že mám na WC naskládané jízdní řády. Kroutil hlavou, že jsem úplně ztracený, když čtu na WC jízdní řády. A nakonec se ta má sbírka dostala i do komiksu. Mně na těch jízdních řádech baví právě to, že v nich jsou otištěné dějiny. Ty vlaky jezdily pořád zdánlivě stejně, ale za různých podmínek, hranice byly různě propustné. A když vidíte jízdní řády ještě ze starého Rakouska nebo když vidíte jízdní řády z Masarykovy první republiky, tak samozřejmě ta spojení jsou jiná než v jízdních řádech z padesátých nebo šedesátých let. V padesátých letech se ta naše země uzavírá, v šedesátých se začíná otvírat světu, v sedmdesátých letech se dveře znovu přibouchly, aby se po revoluci, doufám, že definitivně otevřely. Ale tehdy jako dnes jsou železnice a jízdní řády symbolem propojenosti celé Evropy. Mimochodem spojuje nás i s rakouskou minulostí, monarchií, protože většina těch tratí vznikla před rokem 1918. Do Lomnice přijel například první vlak roku 1906, do Liberce roku 1859. A v té době jste mohli prostě z Lomnice nad Popelkou jet vlakem až do Sarajeva, to mě fascinovalo. V současné době to prakticky není možné. Ale ty koleje prostě tady jsou a budou nás provázet, v dobrém i ve zlém. Nádraží byla totiž svědkem spousty příběhů, lásek i tragédií. Vzpomeňme na holocaust, na tu šílenou mašinérií vlaků s Židy do Terezína a Osvětimi. Vzpomeňme na utečence, uprchlíky. A proto je železnice tak často v mých románech a povídkách. Je stěžejní v komiksu Alois Nebel, ale taky v románu Winterbergova poslední cesta. To je taky velký železniční román, nekonečné putování bývalou rakousko-uherskou monarchií z Berlína přes Liberec a dokonce i přes Lomnici nad Popelkou.

V roce 2010 napsal Jaroslav Rudiš román Konec punku v Čechách. Prolíná se v něm příběh čtyřicátníka z východoněmeckého města, který měl před dvaceti lety punkovou skupinu Automat a šestnáctileté dívky z Jeseníku. Román vyšel i francouzsky, polsky, německy a finsky. V roce 2013 vydalo nakladatelství Labyrint Rudišovu novelu Národní třída, kterou psal původně jako divadelní hru pro brněnské divadlo Feste. Dramatický příběh okořeněný černým humorem byl nominovaný na cenu Magnesia Litera 2014 v kategorii próza. Vyšel i jako audiokniha, namluvil ji herec Hynek Čermák, který hrál v roce 2019 hlavní roli ve stejnojmenném filmu.

„To byla pro mě už v Česku třetí zkušenost s filmem. Mezitím jsem ještě točil televizní kriminálku v Německu. Být u natáčení je vždy velmi zajímavá zkušenost, já tam jsem a dívám se, ale nechávám to plně na režisérovi Štěpánovi Altrichterovi, se kterým jsme psali scénář společně. S producentem Pavlem Strnadem to byl po Aloisi Nebelovi druhý společný film. A doufám, že ne poslední.

Do rodného kraje se Jaroslav Rudiš vrátil v roce 2018 novelou Český ráj, kterou už dříve uvedl jako divadelní hru Čekání na konec světa. Skupina kamarádů dává v novele při pravidelném saunování nahlédnout do svých tragicko-groteskních životů.

Německy napsaný román Winterbergova poslední cesta vydalo Rudišovi v roce 2019 nakladatelství Luchterhand Literaturverlag. Byl za ni nominovaný na cenu Lipského knižního veletrhu, román navíc patřil v roce 2019 mezi pět nejlepších německy napsaných knih. Jednalo se o nečekaný úspěch.

„Ten Winterberg je liberecký rodák, jeho tatínek byl zakladatel libereckého krematoria. Ta knížka se v současné době překládá do češtiny. Já jsem se vlastně nechtěl do Liberce vracet. Ale to město nabízí tolik námětů a zahrabaných příběhů a je tak krásně zasazené mezi horami, má tramvaj, krematorium, nádraží… Je to místo, kde se odehrávaly dějiny, pořád mne fascinuje. Vlastně všechny moje knížky, snad kromě románu Potichu, mají společné téma současnost versus minulost. Baví mne vykutávat ty příběhy, hledat minulost. Teď mě to baví v té němčině. Ten Winterberg je takový šílený stařec, je mu 99 let a říká, že je stejně starý jako Československo a krematorium v Liberci. A jako dítě to pořád dokola opakuje. A on na mě od začátku mluvil německy. Možná proto, že to je prostě ten český Němec, emigrant, který se jenom těžce vrací do minulosti rodné země a vlastně i k tomu jazyku. Já si myslím, že je to obohacující psát v němčině. Román překládá Michaela Škultéty, výborná překladatelka. Já bych to nedokázal přeložit, v češtině bych to musel napsat znovu a jinak. Ostatně, když na něčem pracujete déle, tak stále máte tendenci něco předělávat. Teď je to pro mne hotová věc a těším se, až román vyjde v roce 2021 v češtině. Jsem samozřejmě zvědavý, jaké budou u nás na román reakce.

Povídkami je Jaroslav Rudiš zastoupený v knihách Co z tebe bude (2007), Tos přehnal, miláčku (2009) a Povídky o mužích (2010). Povídka Pankáči na Baltu vyšla v časopisu Respekt v roce 2010.

Kromě samotné literární tvorby se Jaroslav Rudiš věnuje také autorskému čtení. V Německu poznal, že se dá literatura dobře předčítat, čtení lze dělat performančně, divadelně a může diváky zaujmout.

„Mezi mými čtenáři v Česku a v Německu jsou i lidé, kteří mají vazbu na náš kraj. Například mezi bývalými Sudeťáky nebo jejich dětmi a vnuky, kteří patří už k třetí generaci po odsunu, mám hodně čtenářů, kteří se zajímají o českou kulturu. A mnohokrát se mi stalo, že jsem přišel na čtení třeba někde v Bavorsku a čtenář mi řekl: Moje babička pochází z Liberce a dědeček z Jablonce a já, když jsem pátral po jejich minulosti, jsem se nakonec spoustu informací dozvěděl z vaší knížky. Babička byla v době odsunu malá, nikdy už pak do Čech nejela a mé rodiče to moc nezajímalo. A já jsem si jako Jaroslav Rudiš říkal, že hledání kořenů asi hodně lidí zajímá čím dál víc. A proto se snažím v těch mých knížkách ta místa připomenout.

Hudební činnost

Od roku 2006 se Jaroslav Rudiš věnuje tvůrčí činnosti naplno. Nejenom píše, ale také příležitostně vystupuje s hudebními skupinami U-Bahn a The Bombers, připravuje písňové texty pro skupiny Umakart a Lety mimo a s básníkem Igorem Malijevským pořádá v pražském Divadle Archa literárně-hudební kabaret EKG.

„Ten nápad se zrodil v Berlíně, je to strašně inspirativní místo, kde je stále aktuální dělat literaturu naživo a propojovat žánry. My máme v kabaretu výborné básníky, literáty, muzikanty a výtvarníky a moc nás to baví.“

V roce 2014 odstartoval projekt Kafkaband, ve kterém spolu s Jaromírem Švejdíkem, Tomášem Neuwerthem nebo Zdeňkem Jurčíkem představují zhudebněné texty Franze Kafky. Literární dům ve Stuttgartu k tomu uspořádal výstavu. Pořádaly se rovněž koncerty, jako například v nizozemském Amsterodamu nebo ve švýcarské Basileji, Německu, České republice, Polsku, na Slovensku a Ukrajině. Díky finanční pomoci Literárního domu se natočila dvě hudební alba, jejichž inspirací se staly Kafkovy romány Zámek a Amerika. V současné době se autoři zaměřují na vznik třetí části podle románu Proces.

„Já jsem vždycky měl rád muziku, ale nemám moc talent na něco hrát. Ovšem hudba mně vždy fascinovala, psal jsem o ní do různých novin a časopisů, do Práva, Mladé fronty Dnes nebo do rockového magazínu Bang! Baví mne síla toho rock and rollu. Myslím si, že jeho energie a kapela Rolling Stones pomohly v roce 1989 zbourat Berlínskou zeď a železnou oponu. Ty silné emoce neznají hranic, všechno přeletí jako vlna tsunami. Ve skupině U-Bahn jsme se sešli s Petrem Kružíkem a s Jaromírem Švejdíkem jsme udělali soundtrack k jeho komiksu Bomber. On vždy, když kreslí komiksy, tak u toho současně skládá, poslouchá hudbu nebo ji vnímá. Společně jsme udělali punkový projekt The Bomber, založený na jednoduché punkové melodii. Já jsem tam hrál na klávesy. Naštěstí jsme byli jištěni dvěma výbornými muzikanty. Natočili jsme i desku, která vzbudila docela pozdvižení.“

V rámci projektu Kafkaband vzniklo i divadelní představení. Autoři dostali po jednom z koncertů nabídku od divadla v německých Brémách. Pracovali s vizuálními návrhy kreslíře Jaromíra 99 a premiéru připravili na 20. září 2015. Byla úspěšná a přišla nabídka i na adaptaci Kafkovy Ameriky.

Divadelní a rozhlasová tvorba

Některé Rudišovy romány a komiksy se staly náměty divadelních her. Komiks Alois Nebel uvedlo v roce 2005 Činoherní studio v Ústí nad Labem. Další hra Léto v Laponsku, kterou napsal v roce 2005 s Petrem Pýchou, získala 2. místo a Cenu Českého rozhlasu v dramatické soutěži o Cenu Alfréda Radoka. Její premiéra byla v listopadu 2006 ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. S Petrem Pýchou napsal rovněž hru Strange Love, v premiéře ji uvedlo v roce 2007 Činoherní studio Ústí nad Labem, které později v roce 2017 nastudovalo i jejich společnou hororovou komedii Lidojedi. Pro brněnské divadlo Feste napsal divadelní hru Čekání na konec světa, ve které se jeviště i hlediště mění v saunu.

Jaroslav Rudiš píše také pro rozhlas. S Martinem Beckerem z Lipska napsal v roce 2007 pro německou stanici WDR komedii Lost in Praha a o tři roky později western Kovbojové v paneláku. Hudební doprovod složila pro obě hry skupina Priessnitz. Pěti „duchařskými“ skladbami se skupina snažila ve hře Kovbojové v paneláku vystihnout atmosféru prázdného tajemného sídliště, kde se hra odehrává. Hru Lidojedi uvedla rozhlasová stanice Vltava v roce 2018, hráli v ní mimo jiné Oldřich Kaiser a Tatiana Vilhelmová.

Současné působení

Jaroslav Rudiš žije v Berlíně, občas zajíždí k rodičům do Lomnice nad Popelkou a stále žije tvůrčím životem. V březnu 2021 vyjde komiks Nachtgestalten neboli Noční postavy, který vytvořil společně se známým rakouským komiksovým výtvarníkem Nikolasem Mahlerem. Je to příběh o dvou kamarádech, kteří si vyprávějí malé historky a větší historky a noří se do společné minulosti. Na jaře 2021 bude mít také premiéru Rudišova nová hra Anšlus, kterou napsal na zakázku Státního divadla v Drážďanech. Odehrává se na opuštěném nádraží bez anšlusu, tedy bez připojení na koleje v Krušných horách. Jedná se o příběh Čechů a Němců, lehce inspirovaný stanicí Moldava, opět o minulosti, která ožívá ve zpustlém hostinci. V něm se čeká na něco, co zřejmě nikdy nepřijde, na nějaké propojení, na nějaký anšlus. S Petrem Pýchou má navíc rozepsanou komedii pro divadlo v Plzni, režírovat ji bude Natália Deáková, premiéra se má odehrát v červnu 2021. Rudiš má rovněž rozpracovanou knihu železničních reportáží, články o dění v České republice pro Frankfurter Allgemeine Zeitung a Süddeutsche Zeitung. S Petrem Pýchou připravuje v češtině hru, která má pracovní název Vánoce na poušti. Jedná se o příběh rockové kapely, která se proslavila v Turkmenistánu díky hymně složené pro místní opozici. Knížka má vyjít rovněž v roce 2021. Kromě toho také připravuje antologii svých českých povídek.

V roce 2018 v Lipsku získal Cenu literárních domů za rozvoj česko-německého dialogu, kterou společně udělují literární domy Německa, Rakouska a Švýcarska. O rok později obdržel Poctu hejtmana Libereckého kraje za ojedinělý přínos v oblasti literatury.

 

Ivana Bernáthová

Místa působení

Výběrová bibliografie

Dílo

2001-2005

RUDIŠ, Jaroslav. Spasitel a myš. In: Právo. 2001, roč. 11, č. 190 (16. 8. 2001), Salon, s. 2. ISSN 1211-2119.

RUDIŠ, Jaroslav. Nebe nad Madridem. In: Labyrint revue. 2002, č. 11-12, s. 182-183. ISSN 1210-6887.

RUDIŠ, Jaroslav. Nebe pod Berlínem. V Praze: Labyrint, 2002, 141 s. ISBN 80-85935-39-2.

vydáno též bělorusky, bulharsky, italsky, německy, polsky, srbsky, švédsky, v Braillově písmu

RUDIŠ, Jaroslav. Bertrámův příběh. In: Psí víno. 2003, č. 25, s. 21-22. ISSN 1801-0202. Dostupné také z: http://www.psivino.cz/dudek/wp-content/uploads/PV_2003_25.pdf.

RUDIŠ, Jaroslav a Jaromír 99. Bílý Potok: černobílý komiks ze Sudet: v hlavní roli Alois Nebel. Praha: Labyrint, 2003, [94] s. ISBN 80-85935-42-2.

RUDIŠ, Jaroslav. Einen Kafkaburger, mit grossen Pommes!: der Prager deutsche Schriftsteller hatte am 3. Juni seinen achtzigsten Todestag [fejeton]. In: Prager Zeitung. 2004, roč. 13, č. 24 (10. 6. 2004), s. 1. ISSN 1211-6998.

RUDIŠ, Jaroslav a Jaroslav 99. Hlavní nádraží: hraje Alois Nebel: Labyrint uvádí černobílý komiks: [černobílý komiks z Wilsonova nádraží]. Praha: Labyrint, 2004, [126] s. ISBN 80-85935-51-1. vydáno též anglicky

RUDIŠ, Jaroslav. 22: povídka o nástropním deníku ze sirek a milostném životě jednoho pražského tramvajáka. In: Přítomnost. 2005, č. léto, s. 26-29. ISSN 1213-0133. Dostupné také z: http://www.pritomnost.cz/archiv/cz/2005/2005_2.pdf

RUDIŠ, Jaroslav. Dvacet vteřin. In: Přítomnost. 2005, č. jaro, s. 28-31. ISSN 1213-0133. Dostupné také z: http://www.pritomnost.cz/archiv/cz/2005/2005_1.pdf

RUDIŠ, Jaroslav. Chemnitz! Žádnej Karl-Marx-Stadt. In: Právo. 2005, roč. 15, č. 10 (13. 1. 2005), Salon, s. 3. ISSN 1211-2119.

RUDIŠ, Jaroslav. Jak šly roky, měnily se řády - ty jízdní ale zůstávaly… In: Host. 2005, roč. 21, č. 9, s. 17. ISSN 1211-9938.

RUDIŠ, Jaroslav. Na konci cesty. In: Právo. 2005, roč. 15, č. 46 (24. 2. 2005), Salon, s. 4. ISSN 1211-2119.

DIMTER, Tomáš a Jaroslav RUDIŠ (eds.). Německá čítanka: Gutenbergova čítanka současné německé prózy. Praha: Labyrint revue, 2005, 335 s. Gutenbergova čítanka, sv. 5. ISBN 80-86349-11-X.

RUDIŠ, Jaroslav. The editors. In: Labyrint revue. 2005, č. 17-18, s. 3. ISSN 1210-6887.

RUDIŠ, Jaroslav a Jaromír 99. Zlaté hory: hraje Alois Nebel: Labyrint uvádí černobílý komiks. Praha: Labyrint, 2005, [116] s. ISBN 80-85935-67-8.

 

2006-2009

RUDIŠ, Jaroslav a Jaromír 99. Alois Nebel: kreslená románová trilogie [rozšířená o alternativní konec]. V Praze: Labyrint, 2006, [344] s. ISBN 80-85935-80-5. vydáno též španělsky

RUDIŠ, Jaroslav. Grandhotel: román nad mraky. V Praze: Labyrint, 2006, 173 s. ISBN 80-85935-58-9. vydáno též italsky, lotyšsky, německy, polsky, srbsky

RUDIŠ, Jaroslav. Kill the Barbie. In: Šťastné a veselé... 1. Jihlava: Listen, 2006, s. 110-121. Česká povídka. ISBN 80-86526-24-0.

RUDIŠ, Jaroslav. Konečná: povídka o hororu a pornu. In: Přítomnost. 2006, č. zima, s. 30-33. ISSN 1213-0133. Dostupné také z: http://www.pritomnost.cz/archiv/cz/2006/2006_4.pdf

RUDIŠ, Jaroslav a Petr PÝCHA. Léto v Laponsku [divadelní hra]. 2006.

RUDIŠ, Jaroslav. Na konci cesty. In: Divoká jízda: 18 erotických povídek. V Praze: Knižní klub, 2006, s. 52-60. ISBN 80-242-1639-6.

VAMBERK, Alex, Josef RAUVOLF, Jaroslav RUDIŠ et al. Nenech se zas oblbnout: kapitoly o americkém hard coru a punku. Praha: Maťa, 2006, 304 s. Rock&pop, 6. sv. ISBN 80-7287-121-8.

RUDIŠ, Jaroslav. Taxi Kiel. In: Ber, po čem toužíš. Jihlava: Listen, 2006, s. 18-25. Česká povídka. ISBN 80-86526-20-8.

RUDIŠ, Jaroslav. Britta. In: Právo. 2007, roč. 17, č. 184 (9. 8. 2007), Salon, s. 1, 4. ISSN 1211-2119.

RUDIŠ, Jaroslav. Potichu: román. V Praze: Labyrint, 2007, 197 s. ISBN 978-80-85935-87-5. vydáno též německy, polsky

RUDIŠ, Jaroslav a Petr Pýcha. Strange Love [divadelní hra]. 2007.

RUDIŠ, Jaroslav. Tour d'Europe. In: Co z vás bude… Jihlava: Listen, 2007, s. 28-45. Česká povídka. ISBN 978-80-86526-27-0.

RUDIŠ, Jaroslav. Vem si kecky a vypadni [1-9]. In: Divadelní noviny. 2007, roč. 16, č. 14-22, s. 16. ISSN 1210-471X.

RUDIŠ, Jaroslav a Jaromír 99. Alois Nebel - Na trati: kreslené povídky. V Praze: Labyrint, 2008, 124 s. ISBN 978-80-85935-86-8. vydáno též německy

RUDIŠ, Jaroslav. Klára. In: Šťastné a veselé… 2. Jihlava: Listen, 2008, s. 49-55. Česká povídka. ISBN 978-80-86526-36-2.

RUDIŠ, Jaroslav. Tanec v bukovém lese. In: Právo. 2008, roč. 18, č. 131 (5. 6. 2008), Salon, s. 3. ISSN 1211-2119.

RUDIŠ, Jaroslav. Herzgebirge/Srdcohoří [divadelní hra]. 2009.

RUDIŠ, Jaroslav. Noc, kdy umřel Majkl. In: Právo. 2009, roč. 19, č. 153 (2. 7. 2009), Salon, s. 2. ISSN 1211-2119.

RUDIŠ, Jaroslav a Petr P ÝCHA. Salcburský guláš [divadelní hra]. 2009.

RUDIŠ, Jaroslav. Laura. In: Tos přehnal, miláčku… Jihlava: Listen, 2009, s. 42-47. Česká povídka. ISBN 978-80-86526-38-6.

 

2010-2012

RUDIŠ, Jaroslav. Balada o panu Zvonkovi a Moskvě. In: Právo.  2010, roč. 20, č. 301 (30. 12. 2010), Salon, s. 8. ISSN 1211-2119.

RUDIŠ, Jaroslav. Číro. In: Právo. 2010, roč. 20, č. 5 (7. 1. 2010). Salon, s. 6. ISSN 1211-2119.

RUDIŠ, Jaroslav. Konec punku v Helsinkách. V Praze: Labyrint, 2010, 260 s. ISBN 978-80-87260-17-3. vydáno též finsky, francouzsky, italsky, německy, nizozemsky, polsky

RUDIŠ, Jaroslav. Ledový ostrov [fejeton]. In: Právo. 2010, roč. 20, č. 47 (25. 2. 2010), Salon, s. 6. ISSN 1211-2119.

RUDIŠ, Jaroslav. Mistři světa. In: Povídky o mužích. Jihlava: Listen, 2010, s. 36-45. Česká povídka. ISBN 978-80-86526-43-0.

RUDIŠ, Jaroslav. Nauč mě milovat. In: Nauč mě milovat. Jihlava: Listen, 2010, s. 31-44. Česká povídka. ISBN 978-80-86526-44-7.

RUDIŠ, Jaroslav. Pankáči na Baltu. In: Proč odcházíš… Jihlava: Listen, 2010, s. 30-56. Česká povídka. ISBN 978-80-86526-45-4.

RUDIŠ, Jaroslav. Splinters; A grenade in the lap; The night that Michael died. In: ARMAND, Louis (ed.). The return of Král Majáles: Prague's international literary renaissance 1990-2010: an anthology. Praha: Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, 2010, s. 705-[710]. ISBN 978-80-7308-302-1.

RUDIŠ, Jaroslav. Teta. In: Právo. 2010, roč. 20, č. 204 (2. 9. 2010), Salon, s. 6. ISSN 1211-2119.

RUDIŠ, Jaroslav a Jaromír 99. Alois Nebel: kreslená románová trilogie. 2. souborné vyd. V Praze: Labyrint, 2011, [360] s. ISBN 978-80-87260-22-7.

vydáno též francouzsky, německy, srbsky

RUDIŠ, Jaroslav. Konečná. In: Ach, ty matky. Jihlava: Listen, 2011, s. 67-86. Česká povídka. ISBN 978-80-86526-54-6.

RUDIŠ, Jaroslav. Kodaň. In: Láska a čas. Jihlava: Listen, 2011, s. 23-49. Česká povídka. ISBN 978-80-

86526-52-2.

DENEMARKOVÁ, Radka, GIPSY, Jaroslav RUDIŠ et al. Kytice veršů pro Václava Klause. Praha: MaFra - mediální skupina, 2011.

RUDIŠ, Jaroslav a Petr PÝCHA. Lidojedi [divadelní hra]. 2011.

RUDIŠ, Jaroslav. Bezvětří. In: Moře a pláž. Jihlava: Listen, 2012, s. 68-83. Česká povídka. ISBN 978-80-86526-58-4.

RUDIŠ, Jaroslav. Pravidelné kurzy tance. In: Příběhy ve znamení touhy. Praha: Mladá fronta, 2012, s. 111-117. ISBN 978-80-204-2788-5.

RUDIŠ, Jaroslav. Vánoce v Las Vegas. In: O Vánocích se dívám do nebe. Jihlava: Listen, 2012, s. 43-52. Česká povídka. ISBN 978-80-86526-67-6.

 

2013-2020

RUDIŠ, Jaroslav. Národní třída. V Praze: Labyrint, 2013, 148 s. ISBN 978-80-87260-55-5. vydáno též bulharsky, francouzsky, maďarsky, německy, nizozemsky, polsky, španělsky

RUDIŠ, Jaroslav. Pařížský syndrom. In: O čem ženy mlčí. Jihlava: Listen, 2013, s. 60-71. Česká povídka. ISBN 978-80-86526-72-0.

KAFKA, Franz, Jaromír 99, Jaroslav RUDIŠ a Christine RAHN. Das Schloss [CD]. Praha: Supraphon, 2014.

RUDIŠ, Jaroslav. Večírek zhrzených srdcí. In: Pánská jízda. Jihlava: Listen, 2014, s. 77-85. Česká povídka. ISBN 978-80-86526-76-8.

RUDIŠ, Jaroslav. "Zum Švejk: eine Pilgerreise böhmischer Art". In: HAŠEK, Jaroslav. Die Abenteuer des guten Soldaten Švejk im Weltkrieg. 2., durchgesehne Aufl. Stuttgart: Reclam, 2014, s. 992-1003. Reclam Bibliothek. ISBN 978-3-15-010969-4.

RUDIŠ, Jaroslav. Konec světa. In: Nové povídky o ženách. Jihlava: Listen, 2015, s. 70-78. Česká povídka ISBN 978-80-86526-87-4.

RUDIŠ, Jaroslav. Mistři světa. In: Reportér magazín. 2015, č. 6, s. 112-117. ISSN 2336-4092.

RUDIŠ, Jaroslav. Návštěva pana Christakise. In: Na večírku. Jihlava: Listen, 2015, s. 58-63. Česká povídka. ISBN 978-80-86526-82-9.

RUDIŠ, Jaroslav. Pivo s Maxem: Trumpátor, Wilco a krásné devadesátky [fejeton]. In: Mladá fronta Dnes. 2016, roč. 27, č. 270 (19. 11. 2016), s. 13. ISSN 1210-1168.

RUDIŠ, Jaroslav. V ráji. In: Nové povídky o mužích. Jihlava: Listen, 2016, s. 104-120. Česká povídka. ISBN 978-80-86526-90-4.

RUDIŠ, Jaroslav. Vypisovači. In: Právo. 2016, roč. 26, č. 286 (8. 12. 2016), Salon, s. 5. ISSN 1211-2119.

RUDIŠ, Jaroslav. Balada o panu Zvonkovi; Max, Lucie a uragán D z Kolína. In: MALIJEVSKÝ, Igor a Jaroslav RUDIŠ. O lásce a EKG. [Hradec Králové]: Milan Hodek - Paper Jam, 2017, s. 15-25, 97-100. ISBN 978-80-87688-64-9.

RUDIŠ, Jaroslav. Dvě povídky [Zuzano, ty děvko, miluji tě moc; Udělat si dobře]. In: Respekt. 2017, roč. 28, č. 51/52, s. 106-107. ISSN 0862-6545.

MALIJEVSKÝ, Igor, Václav KAHUDA a Jaroslav RUDIŠ. Igor Malijevský: fotografie 1996-2016 = photographs 1996-2016. Praha: Vltavín, 2017, 145 s. ISBN 978-80-86587-59-2.

RUDIŠ, Jaroslav. Český ráj. V Praze: Labyrint, 2018, 181 s. ISBN 978-80-87260-91-3. vydáno též polsky

RUDIŠ, Jaroslav. Udělat si dobře. In: Až se zamiluju. Praha: Euromedia, 2018, s. 90-96. Česká povídka. ISBN 978-80-7549-936-3.

RUDIŠ, Jaroslav. Ženské fragmenty. In: Reflex. 2018, roč. 29, č. 26/27, Literární příloha, s. 21-22. ISSN 0862-6634.

RUDIŠ, Jaroslav. Z Berlína do Prahy: Bůh železnic musí být Čech [reportáž]. In: Divadelní noviny. 2019, roč. 28, č. 15, s. 3. ISSN 1210-471X. Dostupné také z: https://www.divadelni-noviny.cz/z-berlina-do-prahy-buh-zeleznic-musi-byt-cech

RUDIŠ, Jaroslav. Winterbergs letzte Reise: Roman. München: Luchterhand, [2019], 540 s. ISBN 978-3-630-87595-8


Články a studie

BALVÍN, Jaroslav. Komiks číslo jedna, noční můra těchhle psů. In: Pandora. 2005, č. 11, s. 62-69. ISSN 1801-6782.

BÍLEK, Petr A. Jaroslav Rudiš, elektronický a syntetický. In: A2. 2012, roč. 8, č. 17, s. 7. ISSN 1803-6635.

CINGER, František. Rudiš převzal v Lipsku literární cenu. In: Právo. 2018, roč. 28, č. 64 (16. 3. 2018), s. 13. ISSN 1211-2119.

ČERVENKOVÁ, Denisa a Petr VIZINA. Hledání transcendence v současné české literatuře. In: Hledání Boží tváře. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2020, s. 204-243. ISBN 978-80-246-4386-1.

ČTK. Ocenění pro Rudiše. In: Právo. 2014, roč. 24, č. 60 (12. 3. 2014), s. 8. ISSN 1211-2119.

ČTK. Rudiš dostane cenu. In: Právo. 2019, roč. 29, č. 213 (13. 9. 2019), s. 20. ISSN 1211-2119.

FAULEROVÁ, Lucie. Sebeklam ve vyprávění. In: Bohemica Olomucensia. 2016, roč. 8, č. 1, s. 143-157. ISSN 1803-876X.

FICOVÁ, Sylva. Twittertura: jak vměstnat literaturu do 140 znaků. In: Host. 2013, roč. 29, č. 7, s. 48-50. ISSN 1211-9938.

FORMÁNEK, Ondřej. Mezi první a poslední větou. In: Reflex. 2006, roč. 17, č. 46, s. 54-56. ISSN 0862-6634.

GREGOROVÁ, Barbora. Jaroslav Rudiš: nesnesitelná hořkost bytí aneb já jsem Berlín a kdo je víc? In: Xantypa. 2004, roč. 10, č. 2, s. 32-34. ISSN 1211-7587.

HANUŠOVÁ, Jitka. EKG o lásce a čase: (Praha, 1. května). In: Tvar. 2019, roč. 30, č. 11, s. 8. ISSN 0862-657X.

HEJNIC, Otto. Jaroslav Rudiš - Český ráj. In: Světlik: svět libereckých knihoven. 2018, č. (70)4, s. 40-41. ISSN 1214-2751.

HOSNEDLOVÁ, Hana. Rudiš: Potichu... Českobudějovický deník. In: 2008, roč. 17, č. 61 (12. 3. 2008), s. 26. ISSN 1802-0798.

HRADILOVÁ, Darina. "A ausgerechnet u vás se šprechtilo vostošest...": k česko-německým jazykovým kontaktům v současné české próze. In: Studia slavica. 2015, roč. 19, č. 2, s. 321-331. ISSN 1803-5663.

HRON, Lukáš. Komiks a jeho svět. In: Víkend Dnes. 2019, č. 11, s. [4-8].

Jaroslav Rudiš: „Zprostředkovatel“ kultur a tlumočník. In: KRÁLÍKOVÁ, Andrea. Autorské tváře v knižních zrcadlech: obrazy autorů současné české literatury v perspektivě kulturního transferu. Příbram: Pistorius & Olšanská, 2015, s. 142-[173]. ISBN 978-80-87855-25-6.

JIROUŠEK, Martin. Ostrava nás fascinovala, byli jsme z Českého ráje, který je normální, říká prozaik Rudiš. In: Mladá fronta Dnes. Severní Morava a Slezsko. 2015, roč. 26, č. 62 (14. 3. 2015), s. B3. ISSN 1210-1168.

JJ. Jaroslav Rudiš četl z "Národní třídy". In: Jesenický týdeník. 2013, roč. 23, č. 26 (25. 6. 2013), s. 6.

KABÁT, Marcel. Nebel má "evropského Oscara." In: Lidové noviny. 2012, roč. 25, č. 282 (3. 12. 2012), s. 9. ISSN 0862-5921.

KACZMAREK, Michał. Sudeckie linie życia. O Grandhotelu Jaroslava Rudiša. In: Bohemistyka. 2012, roč. 12, č. 4, s. 289-301. ISSN 1642-9893.

KOELTZSCH, Ines a Renata MAKARSKA. Krajiny paměti: Alois Nebel a aura Sudet. In: Dějiny a současnost. 2014, roč. 36, č. 3, s. 10-14. ISSN 0418-5129.

KOPÁČ, Radim. Ortenovka pro Rudiše a Langera: ano! In: Tvar. 2002, roč. 13, č. 20, s. 7. ISSN 0862-657X.

KRATOCHVIL, Alexander. Jedna evropská dimenze současné české literatury: fenomén pop: nad knihou Nebe pod Berlínem Jaroslava Rudiše. In: Hodnoty a hranice: svět v české literatuře, česká literatura ve světě: sborník příspěvků z III. kongresu světové literárněvědné bohemistiky, Praha 28.6.-3.7.2005. Svazek 1, Otázky českého kánonu. Praha: Ústav pro českou literaturu AV ČR, 2006, s. 575-587. ISBN 80-85778-51-3. Dostupné také z: http://www.ucl.cas.cz/edicee/data/sborniky/kongres/tretiI/56.pdf

KRATOCHVIL, Alexander. Mlha minulosti - vlaky duchů a strašidelná nádraží: český komiks Alois Nebel jako populární médium kultury vzpomínání. In: Tvar. 2015, roč. 26, č. 9, s. 12-13. ISSN 0862-657X.

KRUMPHANZL, Robert. Ad: Ortenovka pro Rudiše a Langera: ano! Tvar č. 20/02. In: Tvar. 2003, roč. 14, č. 1, s. 3. ISSN 0862-657X.

KŘÍŽ, Jaroslav. Spisovatel Jaroslav Rudiš v Českém ráji. In: Od Ještěda k Troskám: vlastivědný sborník Českého ráje a Podještědí. 2019, roč. 26, č. 2, s. 135-136. ISSN 1214-1798.

KUČERA, Štěpán. Hledání mezi spisovateli a baviči. In: Host. 2006, roč. 22, č. 5, s. 66-67. ISSN 1211-9938. Dostupné také z: https://casopishost.cz/files/magazines/207/host_2006_05.pdf

LJUBKOVÁ, Marta. Východ vs. západ: (Cestománie české prózy). In: Souvislosti. 2009, roč. 20, č. 1, s. 10-15. ISSN 0862-6928.

Magnety na ceny. In: Reflex. 2019, roč. 30, č. 38, s. 52. ISSN 0862-6634.

MIKULE, Vladimír. Jaroslav Rudiš. In: Lomnické noviny. 2008, roč. 16, č. 1, s. 14. ISSN 1210-4973.

MINDEKOVÁ, Iveta. Za přečtení stojí...: Jaroslav Rudiš: Konec punku v Helsinkách. Praha: Labyrint, 2010. 260 s. In: Český jazyk a literatura. 2011, roč. 62, č. 1, s. 42-46. ISSN 0009-0786.

NECHVÍLOVÁ, Tereza. Vývojové tendence v nejmladší české próze. In: Český jazyk a literatura. 2008, roč. 58, č. 4, s. 177-183. ISSN 0009-0786.

PILÁTOVÁ, Markéta. Spisovatelé na útěku. In: Respekt. 2009, roč. 20, č. 18, s. 36-41. ISSN 0862-6545.

PLUHAŘ, Adam a Ota BARTOVSKÝ. Pocty hejtmana patří osmi lidem. In: Mladá fronta Dnes. Liberecký kraj. 2019, roč. 30, č. 252 (31. 10. 2019), s. 14. ISSN 1210-1168.

POUČOVÁ, Marcela. Český politicko-historický komiks počátku 21. století aneb Kosatíkovi "Češi" atd. In: Přednášky a besedy z L. (jubilejního) ročníku Letní školy slovanských (bohemistických) studií. Brno: Masarykova univerzita, 2017, s. 235-243. ISBN 978-80-210-8567-1. Článek vyšel též v tomto sborníku v letech 2018 a 2019.

RUDIŠ, Jaroslav. Jaroslav Rudiš: Nebe pod Berlínem: (spisovatel o své prvotině). In: Týden. 2007, roč. 14, č. 3, s. 75. ISSN 1210-9940.

SEMOTAMOVÁ, Tereza. Pivo, knödel a bordely. In: Prostor. 2018, roč. 35, č. 110, s. 160-164. ISSN 0862-7045.

STŘELEC, Karel. Literární podoby desperátního postsocialistického města. In: Protimluv. 2018, roč. 17, č. 3, s. 46-47. ISSN 1802-0321.

STŘELEC, Karel. Prostor ideologie: varianty motivu sídliště v současné české próze. In: Bohemica litteraria. 2019, roč. 22, č. 1, s. 43-55. ISSN 1213-2144. Dostupné také z: http://hdl.handle.net/11222.digilib/141141

ŠIMÁK, Petr. Rudišova zoologická zahrada. In: Revolver Revue. 2011, roč. 26, č. 85, s. 227-231. ISSN 1210-2881.

ŠKULTÉTY, Michaela. Na návštěvě u Kafky. In: Literární noviny. 2019, roč. 30, č. 6, Biblio, s. 9. ISSN 1210-0021.

TKÁČ, Václav. Ad: Po stopách zmizelých železnic. Rozhovor s Jaroslavem Rudišem, Tvar č. 1/03: v hlavní roli Berlín. In: Tvar. 2003, roč. 14, č. 3, s. 6. ISSN 0862-657X.

VAVRYŠ, Vojtěch. Jára s Dádou na literárním pískovišti. In: Týden. 2010, roč. 17, č. 47, s. 62-63. ISSN 1210-9940.

VLASÁK, Zbyněk. Jak se stát slavným spisovatelem. In: Magazín Práva. 3. 11. 2007, s. 16-19.

VRTIŠKOVÁ NEJEZCHLEBOVÁ, Lenka. Studentka a nádražák. In: Pátek Lidových novin. 2004, roč. 17, č. 39, s. 26-30. ISSN 2533-6924.

ZAVŘELOVÁ, Monika. Rudiš končí s železnicí: budu si muset najít jiné téma, říká. In: Mladá fronta Dnes. 2019, roč. 30, č. 64 (16. 3. 2019), s. 14. ISSN 1210-1168.

 

Internetové zdroje

Jaroslav Rudiš [online]. Praha: Labyrint, 2010- [cit. 2020-11-02]. Dostupné z: http://jaroslavrudis.wordpress.com

 

Recenze

VÁGNER, Oldřich. Osobité historky z vypůjčených perspektiv. In: Aluze. 2002, roč. 6, č. 3, s. 114-116. ISSN 1212-5547.

CHROBÁK, Jakub. Letošní Ortenovky poněkud podivné... In: Texty. 2002, roč. 7, č. 27, s. 28-31. ISSN 1804-977X.

MANDYS, Pavel. Perličky ze dna berlínského metra: Recenze: Prozaický debut Jaroslava Rudiše. In: Týden. 2002, roč. 9, č. 48, s. 81. ISSN 1210-9940.

FANTYS, Petr. Jsem Berlíňan: laureát Ortenovy ceny Jaroslav Rudiš se vypravil do německého podzemí. In: Respekt. 2002, roč. 13, č. 50, s. 22. ISSN 0862-6545.

Próza. In: Lidové noviny. 2002, roč. 15, č. 291 (14. 12. 2002), s. 16. ISSN 0862-5921.

HAMAN, Aleš. Rozdíl mezi tvorbou a grafomanií. In: Lidové noviny, 2002, roč. 15, č. 302 (31. 12. 2002), s. 21. ISSN 0862-5921.

ZBOŘILOVÁ, Radka. Pod Berlínem, nad Berlínem... In: Literární novinky. 2003, roč. 1, č. 3, s. 1, 4. ISSN 1804-7300.

CHUCHMA, Josef. Děje se toho tolik, že se neděje nic: Prozaická prvotina novináře Jaroslava Rudiše Nebe pod Berlínem je rychlá kniha. V několikerém významu. In: Mladá fronta Dnes. 2003, roč. 14, č. 6 (8. 1. 2003), s. C8. ISSN 1210-1168.

Za čtyři hodinky. In: Babylon. 2003, roč. 12, č. 6, s. 6. ISSN 1211-4332.

VINTEROVÁ, Alena. Tolik se toho děje... In: Literární noviny. 2003, roč. 14, č. 15, s. 9. ISSN 1210-0021.

DIESTLER, Radek. Jaroslav Rudiš, Nebe pod Berlínem. In: Rock & pop. 2003, roč. 14, č. leden, s. 93. ISSN 0862-7533.

BURDA, Alois. Jaroslav Rudiš: Nebe pod Berlínem. In: Tvar. 2003, roč. 14, č. 1, s. 3. ISSN 0862-657X.

KOPÁČ, Radim. Pozoruhodná mapa nebe tam dole. In: Tvar. 2003, roč. 14, č. 2, s. 22-23. ISSN 0862-657X.

FOLDYNA, Lukáš. Nebe pod Berlínem. In: Host. 2003, roč. 19, č. 3, Recenzní příloha, s. 3-4. ISSN 1211-9938.

JAREŠ, Michal. Mlha v Sudetech. In: Tvar. 2003, roč. 14, č. 18, s. 4. ISSN 0862-657X.

Nebe pod Děčínem. In: Nové ústecké přehledy. 2003, roč. 6, č. červen, s. 79. ISSN 1213-2748.

BEČKA, Martin. Ostrá linka příběhu ze Sudet. In: Divadelní noviny. 2003, roč. 12, č. 21, s. 11. ISSN 1210-471X. Dostupné také z: http://archiv.ucl.cas.cz/?path=DivNII/12.2003/21

LEŠEK, Mojmír. Podzemí jako topos. In: Haló noviny. 2003, roč. 13, č. 155 (4. 7. 2003), Obrys kmen, č. 27, s. 2. ISSN 1210-1494.

FORET, Martin. Mlhavě sledované vlaky: Nový komiks sleduje běh 20. století na jesenickém nádraží a v blízkém blázinci. In: Lidové noviny. 2003, roč. 16, č. 239 (11. 10. 2003), s. 16. ISSN 0862-5921.

CHUCHMA, Josef. Vlaky, dějiny a Nebel. In: Mladá fronta Dnes. 2003, roč. 14, č. 242 (15. 10. 2003), s. C11. ISSN 1210-1168.

KOSOVÁ, Lenka. Komiks Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 se odehrává na železniční stanici. In: Rovnost. 2004, roč. 14, č. 1 (2. 1. 2004), s. 24. ISSN 0862-7967.

PULKRÁBEK, Jan. Mlha na kolejích. In: Host. 2004, roč. 20, č. 1, s. 57-58. ISSN 1211-9938.

HLAVATÝ, Pavel. Sudetský komiks. In: Konec konců. 2004, roč. 1, č. 5, s. 46. ISSN 1214-7931.

MRÁZEK, Vít. Montýrunk psaní a kresby. In: Literární Novinky. 2004, roč. 2, č. 9, s. 1. ISSN 1804-7300.

JAREŠ, Michal. "Jen" další pokračování? In: Tvar. 2004, roč. 15, č. 11, s. 5. ISSN 0862-657X.

BAJER, Lukáš. Nebe v U-bahnu a U-bahn jako nebe. In: Weles. 2004, č. 20, s. 114-115. ISSN 1214-2948.

ADAMOVIČ, Ivan. České dráhy jako vděčné prostředí nečernobílého příběhu Aloise Nebela. In: Hospodářské noviny. 2004, roč. 48, č. 101 (24. 5. 2004), s. 12. ISSN 0862-9587.

FORET, Martin. Hlavní nádraží očima Aloise Nebela. In: Lidové noviny. 2004, roč. 17, č. 138 (14. 6. 2004), s. 9. ISSN 0862-5921.

HIBI MATĚJÍČEK, Tomáš. Nebel v železničářském blues: Rudišův a Švejdíkův komiks má druhou zastávku na hlavním nádraží. In: Mladá fronta Dnes. 2004, roč. 15, č. 140 (16. 6. 2004), s. C12. ISSN 1210-1168.

RYCHETSKÝ, Lukáš. Skoupý na slovo. In: Literární noviny. 2004, roč. 15, č. 34, s. 9. ISSN 1210-0021.

HRDINOVÁ, Radmila. Alois Nebel vidí mnohem víc než my. In: Právo. 2005, roč. 15, č. 89 (16. 4. 2005), s. 16. ISSN 1211-2119.

TŘEŠŇÁK, Petr. Komiks z krajiny hříchu. In: Respekt. 2005, roč. 16, č. 40, s. 23. ISSN 0862-6545.

MANDYS, Pavel. Báchorky ze Sudet: Uzavřela se trilogie Alois Nebel. In: Týden. 2005, roč. 12, č. 41, s. 96-97. ISSN 1210-9940.

ADAMOVIČ, Ivan. Blouznivý nádražák Nebel vyvolává džina historie Sudet. In: Hospodářské noviny. 2005, č. 200 (13. 10. 2005), s. 10. ISSN 0862-9587.

ČEPELÁK, Vojtěch. Cesta ze Sudet na pražské Hlavní nádraží a zpátky: nakladatelství Labyrint vydalo závěr komiksové trilogie o železničáři Aloisovi Nebelovi. In: Právo. 2005, roč. 15, č. 247 (21. 10. 2005), s. 8. ISSN 1211-2119.

FORET, Martin. Alois Nebel se vrací zpátky do hor. In: Lidové noviny. 2005, roč. 18, č. 254 (31. 10. 2005), s. 20. ISSN 0862-5921.

RŮŽIČKA, Jiří G. Jaroslav Rudiš - Petr Pýcha, Léto v Laponsku. In: A2. 2006, roč. 2, č. 20, s. 29. ISSN 1803-6635.

BURDA, Alois. Jaroslav Rudiš & Petr Pýcha: Léto v Laponsku, Labyrint, Praha 2006. In: Tvar. 2006, roč. 17, č. 11, s. 3. ISSN 0862-657X.

CERMANOVÁ, Anna. Všechno, po čem (ne)toužíš. In: Tvar. 2006, roč. 17, č. 16, s. 21. ISSN 0862-657X.

BURDA, Alois. Jaroslav Rudiš: Grandhotel. Labyrint, Praha 2006. In: Tvar. 2006, roč. 17, č. 18, s. 3. ISSN 0862-657X.

KERBR, Jan. Mezi hmotařstvím a duchařinou. In: Divadelní noviny. 2006, roč. 15, č. 22, s. 7. ISSN 1210-471X. Dostupné také z: http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=DivNII/15.2006/22

SIKORA, Roman. Zbloudilá cesta na sever. In: Literární noviny. 2006, roč. 17, č. 23, s. 12. ISSN 1210-0021.

HRTÁNEK, Petr a Vladimír NOVOTNÝ. Jaroslav Rudiš: Grandhotel. Román nad mraky. Labyrint, Praha 2006. In: Tvar. 2006, roč 17, č. 21, s. 2. ISSN 0862-657X.

MIKULÁŠEK, Alexej. Comics a realita: postmoderna a irealita? In: Haló noviny. 2006, roč. 16, č. 146 (23. 6. 2006), Obrys Kmen, č. 25, s. 2. ISSN 1210-1494.

FISCHER, Petr. Rudišova melancholie v mracích na Ještědu: Nový román Grandhotel. In: Hospodářské noviny. 2006, č. 176 (11. 9. 2006), s. 9. ISSN 0862-9587.

HORÁČKOVÁ, Alice. Jaroslav Rudiš píše o mracích a kořenech. In: Mladá fronta Dnes. 2006, roč. 17, č. 215 (14. 9. 2006), s. B5. ISSN 1210-1168.

HORÁK, Ondřej. Mladí zkoušejí žít (a psát). In: Lidové noviny. 2006, roč. 19, č. 216 (15. 9. 2006), s. 18. ISSN 0862-5921.

CHUCHMA, Josef. Jen si tak trochu vzlétnout. In: Mladá fronta Dnes. 2006, roč. 17, č. 220 (20. 9. 2006), s. B6. ISSN 1210-1168.

HORÁK, Ondřej. To kdyby vás to zajímalo: Jaroslav Rudiš vydal druhou prózu, jejíž filmovou podobu vytvořil David Ondříček. In: Lidové noviny. 2006, roč. 19, č. 221 (21. 9. 2006), Kulturní premiéry, s. III. ISSN 0862-5921.

PAVELKA, Zdenko. Nejistota. In: Právo. 2006, roč. 16, č. 232 (5. 10. 2006), Salon, č. 487, s. 2. ISSN 1211-2119.

LJUBKOVÁ, Marta. Knižní dramata. In: A2. 2006, č. 33, s, 10. ISSN 1803-6635.

NEZBEDA, Ondřej. Jaroslav Rudiš: Grandhotel. In: Instinkt. 2006, roč. 5, č. 39, s. 40. ISSN 1213-774X.

STROPNICKÝ, Matěj. Drazí méněcenní. In: Literární noviny. 2006, roč. 17, č. 40, s. 11. ISSN 1210-0021.

ŠÍCHA, Jan. Vzduch a lži. In: Literární noviny. 2006, roč. 17, č. 40, s. 11. ISSN 1210-0021.

SVATOŇOVÁ, Kateřina. Let nad Ještědem. In: Reflex. 2006, roč. 17, č. 44, s. 57. ISSN 0862-6634.

HRDINOVÁ, Radmila. Jak se Luboš a Lucie v laponském létě sešli na trati. In: Právo. 2006, roč. 16, č. 262 (10. 11. 2006), s. 19. ISSN 1211-2119.

FANTYS, Petr. To kdyby vás to zajímalo. In: Souvislosti. 2007, roč. 18, č. 1, s. 274-278. ISSN 0862-6928.

DOLNÍČKOVÁ, Markéta. Kostrbatá křivka EKG. In: Divadelní noviny. 2007, roč. 16, č. 5, s. 5. ISSN 1210-471X.

TUREK, Kazimír. Jaroslav Rudiš, Grandhotel. In: A2. 2007, roč. 3, č. 17, s. 28. ISSN 1803-6635.

GILK, Erik. Rudišovo druhé sólo. In: Weles. 2007, č. 30/31, s. 232-234. ISSN 1214-2948.

FISCHER, Petr. Psaní o punku, který ještě nezemřel: Potichu - román Jaroslava Rudiše. In: Hospodářské noviny. 2007, č. 241 (12. 12. 2007), s. 13. ISSN 0862-9587.

KOPÁČ, Radim. Potichu je román proti hluku: Nakladatelství Labyrint vydalo třetí prózu Jaroslava Rudiše. In: Právo. 2007, roč. 17, č. 294 (18. 12. 2007), s. 14. ISSN 1211-2119.

CHUCHMA, Josef. Hlučná samota dle Rudiše. In: Mladá fronta Dnes. 2007, roč. 18, č. 297 (21. 12. 2007), s. B5. ISSN 1210-1168.

HORÁK, Ondřej. Achtung, Praha má špinavá záda. In: Lidové noviny. 2008, roč. 21, č. 9 (11. 1. 2008), s. 19. ISSN 0862-5921.

UŘÍKOVÁ, Eliška F. Instantní cejtím aneb Eurorudiš. In: Host. 2008, roč. 24, č. 2, s. 19-20. ISSN 1211-9938.

ČESÁLKOVÁ, Lucie. Knihovnička česká. In: Literární noviny. 2008, roč. 18, č. 2, s. 16. ISSN 1210-0021.

PEŇÁS, Jiří. Jeden den v rychlé knize. In: Týden. 2008, roč. 15, č. 2, s. 74. ISSN 1210-9940.

ŠPRINCL, Jan. IPod v uších a na nohách conversky. In: Instinkt. 2008, roč. 7, č. 4, s. 64. ISSN 1213-774X.

MANDYS, Pavel. Potichu a ochable. In: Divadelní noviny. 2008, roč. 17, č. 5, s. 15. ISSN 1802-3614.

LJUBKOVÁ, Marta. Rychle spotřebuj a zahoď: Rudišův koktejl z existenciální nejistoty. In: Respekt. 2008, roč. 19, č. 5, s. 56. ISSN 0862-6545.

HRTÁNEK, Petr. Potichu jako placebo. In: Tvar. 2008, roč. 19, č. 6, s. 22. ISSN 0862-657X.

ŠPIDLA, Kryštof. Ta žhavá lesklá současnost: Konvenčnost Jaroslava Rudiše. In: A2. 2008, roč. 4, č. 8, s. 7. ISSN 1803-6635.

DEMELOVÁ, Karolína. Trendy jednoho léta: Z berlínského metra přes libereckou rozhlednu zpátky do Prahy. In: Litenky. 2008, roč. 4, č. 10, s. 13. ISSN 1804-7300.

MIKULKA, Vladimír. Osmašedesátý? To bylo tak... In: Divadelní noviny. 2008, roč. 17, č. 19, s. 4. ISSN 1210-471X.

NAGY, Ladislav. Stejná města, rozdílná předměstí. In: Reflex. 2008, roč. 19, č. 15, s. 69. ISSN 0862-6634.

PEŇÁS, Jiří. Fantasmagorie, vlastně ne: eintopf.  In: Týden. 2008, roč. 15, č. 47, s. 80. ISSN 1210-9940.

DIMTER, Tomáš. Jaroslav Rudiš a Jaromír 99: Alois Nebel / Na trati. In: Hospodářské noviny. 2008, roč. 52, č. 195 (3. 10. 2008), s. 14. ISSN 0862-9587.

MACHALICKÁ, Jana. Rok ´68 s osvobozující lehkostí. In: Lidové noviny. 2008, roč. 21, č. 255 (30. 10. 2008), Kulturní premiéry, s. IV. ISSN 0862-5921.

JIŘÍK, Jan. U Humpolce v příkrém kopci. In: Pražský deník. 2008, roč. 3, č. 260 (5. 11. 2008), s. 24. ISSN 1802-0569.

HRDINOVÁ, Radmila. S humorem o česko-německých vztazích. In: Právo. 2008, roč. 18, č. 265 (11. 11. 2008), s. 14. ISSN 1211-2119.

ČERNÝ, Milan. Tragická opereta jako zrcadlo doby. In: A2. 2008, roč. 4, č. 46, s. 8. ISSN 1801-4542. Dostupné také z: https://www.advojka.cz/archiv/2008/46/tragicka-opereta-jako-zrcadlo-doby

HULEC, Vladimír. Rozdrcené vzpomínky. In: Reflex. 2008, roč. 19, č. 47, s. 75. ISSN 0862-6634.

SIKORA, Roman. Jako by rok 1968 nikdy nebyl. In: Svět a divadlo. 2009, roč. 20, č. 1, s. 17, 18-25. ISSN 0862-7258.

RŮŽIČKA, Jiří G. Jaroslav Rudiš - Jaromír 99, Alois Nebel. Na trati. In: A2. 2009, roč. 5, č. 9, s. 28. ISSN 1803-6635.

KLÍČOVÁ, Eva. Punk is dead, isn't it?: Jak vyrobit bombu, jak si udělat číro. In: Host. 2010, roč. 26, č. 10, s. 58-59. ISSN 1211-9938.

JANOUŠEK, Pavel. Jaroslav Rudiš: Konec punku v Helsinkách. Labyrint, Praha 2010. In: Tvar. 2010, roč. 21, č. 20, s. 3. ISSN 0862-657X.

KŘÍŽOVÁ, Lenka. Příliš umělý Grandhotel. In: Viselec. 2009, č. 22, s. 28. ISSN 1211-6882.

CINGER, František. Posmutnělí hrdinové prózy Jaroslava Rudiše. In: Právo. 2010, roč. 20, č. 235 (9. 10. 2010), s. 19. ISSN 1211-2119.

HORÁČKOVÁ, Alice. Žádná jízda, "jenom" nejvyzrálejší román Jaroslava Rudiše. In: Mladá fronta Dnes.

2010, roč. 21, č. 239 (14. 10. 2010), s. D7. ISSN 1210-1168.

HORÁK, Ondřej. Punk is dead. In: Hospodářské noviny. 2010, roč. 54, č. 214 (4. 11. 2010), s. 12. ISSN 0862-9587.

PEŇÁS, Jiří. Punk ist kaput, Rudiš nicht. In: Lidové noviny. 2011, roč. 24, č. 3 (5. 1. 2011), s. 10. ISSN 0862-5921.

ŠTÍCHOVÁ, Zuzana. Hlavně se z toho neposrat a vůbec- No future! In: Aluze. 2011, roč. 15, č. 1, s. 64-65. ISSN 1212-5547.

LJUBKOVÁ, Marta. Nekonečný Rudiš. In: Souvislosti. 2011, roč. 22, č. 1, s. 249-251. ISSN 0862-6928.

SKALÍKOVÁ, Kateřina. Román, který není o "hezkých lidech." In: Protimluv. 2011, č. 1, s. 61. ISSN 1802-0321.

GILK, Erik. Punk is dead? In: Aluze. 2011, roč. 15, č. 1, s. 63-64. ISSN 1212-5547.

LUNDIAKOVÁ, Hana. Postpunkové mazlení: Najděte svůj osobní punk v novém románu Jaroslava Rudiše. In: Reflex. 2011, roč. 22, č. 2, s. 59. ISSN 0862-6634.

BINDZÁR, Juraj. Konec punku v Helsinkách. In: Slovenské pohľady. 2011, roč. IV+127, č. 2, s. 102-104. ISSN 1335-7786.

TRPKÝ, Jaromír. Punková telenovela. In: Dobrá adresa. 2011, roč. 12, č. 3, s. 12-13. ISSN 1804-963X.

KOPÁČ, Radim. Rudiš roztěkaný i melancholický. In: Týdeník Rozhlas. 2011, roč. 21, č. 10, s. 19. ISSN 1213-2098.

KUBOVÁ, Kateřina. V Národní třídě se Rudiš našel, snad se už neztratí. In: Lógr. 2013, roč. 3, č. 9, s. 57-58. ISSN 1804-6835.

KUBÍČKOVÁ, Klára. „Adolf Hitler mi zachránil život.“ Tak otevírá Rudiš brilantní příběh. In: Mladá fronta Dnes. 2013, roč. 24, č. 136 (2. 6. 2013), s. B8. ISSN 1210-1168.

VAJCHR, Marek. Unavená trendy próza. In: Revolver Revue. 2013, roč. 28, č. 93, s. 225-227. ISSN 1210-2881.

KNECHTEL, Anna. [Jaroslav Rudiš, Jaromír 99, Alois Nebel...]. In: Stifter Jahrbuch: Neue Folge. 2013, Jg. 27, s. 244-247.

KROULÍK, Pavel. Portrét bílého zkrachovalce. In: Respekt. 2013, roč. 24, č. 31, s. 56. ISSN 0862-6545.

MANDYS, Pavel. Bojovník z pražského sídliště. In: Hospodářské noviny. 2013, roč. 57, č. 114 (13. 6. 2013), s. 11. ISSN 0862-9587.

CINGER, František. Rudišovo naléhavé varování před posledním Římanem. In: Právo. 2013, roč. 23, č. 139 (15. 6. 2013), s. 9. ISSN 1211-2119.

SMÍTALOVÁ, Petra. Války mezi paneláky. In: Pátek Lidových novin. 2013, č. 25, s. 30.

KOUBA, Karel. Příběh kamaráda vedlejší postavy: nad Národní třídou Jaroslava Rudiše. In: A2. 2013, roč. 9, č. 19, s. 5. ISSN 1803-6635.

VARYŠ, Vojtěch. Jako rána pěstí. In: Instinkt. 2013, roč. 12, č. 30, s. 44. ISSN 1213-774X.

JANOUŠEK, Pavel. Supermarket literárních atrakcí aneb pro každého něco. In: Host. 2013, roč. 29, č. 8, s. 70-72. ISSN 1211-9938.

HÜBSCH, Jan. Jaroslav Rudiš: Válečník z paneláku. In: Host. 2013, roč. 29, č. 10, s. 14. ISSN 1211-9938.

HERMAN, Josef. Rockový zeměměřič Josef K. In: Divadelní noviny. 2016, roč. 25, č. 13, s. 11. ISSN 1210-471X. Dostupné také z: http://www.divadelni-noviny.cz/divadelni-svet-brno-o-imigraci

MELICHAR, Dominik. Je libo člověčinu? In: Divadelní noviny. 2017, roč. 26, č. 7, s. 6. ISSN 1210-471X. Dostupné také z: http://www.divadelni-noviny.cz/pycha-rudis-lidojedi-recenze

LJUBKOVÁ, Marta. Porno a design. In: Souvislosti. 2017, roč. 28, č. 4, s. 217-220. ISSN 0862-6928.

MELICHAR, Dominik. Zatímco ženy se chichotají, muži tlachají. In: Lógr. 2018, roč. 8, č. 30, s. 88-92. ISSN 1804-6835.

SOUKUPOVÁ, Klára. Jaroslav Rudiš: Český ráj. In: A2. 2018, roč. 14, č. 25, s. 31. ISSN 1803-6635.

KADLECOVÁ, Kateřina. Krásně se zrasit: Jaroslav Rudiš v sauně vypotil novelu naznačující, po čem muži touží. In: Reflex. 2018, roč. 29, č. 42, s. [51]. ISSN 0862-6634.

ZAVŘELOVÁ, Monika. Tři piva denně a mír v sauně s Jaroslavem Rudišem. In: Mladá fronta Dnes. 2018, roč. 29, č. 244 (20. 10. 2018), s. 15. ISSN 1210-1168.

KOPÁČ, Radim. Když do sauny, tak s Rudišem. In: Lidové noviny. 2018, roč. 31, č. 257 (5. 11. 2018), s. 8. ISSN 0862-5921.

ŠANDA, Michal. Hrabalovy časy jsou pryč. In: Právo. 2018, roč 28, č. 260 (8. 11. 2018), Salon, č. 1097, s. 14. ISSN 1211-2119.

CHUCHMA, Josef. Ty věčné hovory mužů... In: Respekt. 2018, roč. 29, č. 48, s. 57. ISSN 0862-6545.

KLÍČOVÁ, Eva. Upocené češství to na pohled. In: Host. 2019, roč. 35, č. 2, s. 52-53. ISSN 1211-9938.

JAMNITZKÁ, Karin. Kdo nepruží, jakoby nežil. In: Protimluv. 2019, roč. 18, č. 3, s. 62-63. ISSN 1802-0321.

 

Rozhovory

RUDIŠ, Jaroslav, Martin LANGER a Martin STÖR. Cena popatnácté: zastavení s laureáty letošního jubilejního ročníku Ceny Jiřího Ortena. In: Host. 2002, roč. 18, č. 10, s. 24-25. ISSN 1211-9938.

RUDIŠ, Jaroslav a David NESNÍDAL. O městě sešitém kolejemi. In: Mladý svět. 2002, roč. 44, č. 48, s. 26-28. ISSN 0323-2042.

RUDIŠ, Jaroslav a Alice HORÁČKOVÁ. Ať mé příběhy voní jako berlínské metro: Jaroslav Rudiš, čerstvý nositel Ortenovy ceny, vypráví o Berlíně a knížce, která díky tomuto městu vznikla. In: Mladá fronta Dnes. 2002, roč. 13, č. 275 (26. 11. 2002), s. C10. ISSN 1210-1168.

RUDIŠ, Jaroslav a Ondřej HORÁK. Po stopách zmizelých železnic: rozhovor Ondřeje Horáka s Jaroslavem Rudišem. In: Tvar. 2003, roč. 14, č. 1, s. 8-9. ISSN 0862-657X.

RUDIŠ, Jaroslav a Emil HAKL. Robury z Berlína zmizely, trabanty ne. In: Víkend: magazín Hospodářských novin. 2003, č. 3, s. 20-23.

RUDIŠ, Jaroslav a S. M. BLUMFELD. Anděl pod Berlínem. In: Reflex. 2003, roč. 14, č. 3, s. 22-25. ISSN 0862-6634.

RUDIŠ, Jaroslav a Bára GREGOROVÁ. Unterground: Kádrový dotazník Jaroslava Rudiše. In: Babylon. 2003, roč. 12, č. 7, Literární a výtvarná příloha, s. 1. ISSN 1211-4332.

RUDIŠ, Jaroslav, Jaromír ŠVEJDÍK a LAZ. "Dějiny nejsou telefonní šňůra, která jde odstřihnout" říká autor komiksu z Jesenicka Jaroslav Rudiš. In: Jesenický týdeník. 2003, roč. 13, č. 50, s. 6.

RUDIŠ, Jaroslav, JAROMÍR 99 a Martin FORET. Jak se zrodil Alois Nebel. In: Lidové noviny. 2003, roč. 16, č. 237 (9. 10. 2003), s. 29. ISSN 0862-5921.

RUDIŠ, Jaroslav a Stanislav ŠKODA. Rudiše zajímá šibování kultur. In: Reflex. 2003, roč. 14, č. 47, s. 71. ISSN 0862-6634.

RUDIŠ, Jaroslav a Petr ŠTĚPÁNEK. Berlín je vířivá vana. In: Nový Prostor. 2003, č. 126, s. 32-34. ISSN 1213-1911.

RUDIŠ, Jaroslav a Petr PÝCHA. Zasním se a zapomínám. In: Instinkt. 2003, roč. 2, č. 48, s. 52. ISSN 1213-774X.

RUDIŠ, Jaroslav a Jiří RŮŽIČKA. Ztracen v mlze: Rozhovor s Nebelem bez příčiny. In: Literární novinky. 2004, roč. 2, č. 9, s. 1. ISSN 1804-7300.

RUDIŠ, Jaroslav a Jan NEJEDLÝ. Jedna otázka: pro Jaroslava Rudiše. In: Tvar. 2004, roč. 15, č. 13, s. 3. ISSN 0862-657X.

RUDIŠ, Jaroslav a Lenka NEJEZCHLEBOVÁ. S holkama je to těžké. In: Pátek magazín LN. 2004, roč. 17, č. 39, s. 30-31. ISSN 2533-6924.

RUDIŠ, Jaroslav, IGOR a ROSŤA. Jaroslav Rudiš: "Vlaky mají budoucnost." In: Nový Prostor. 2004, č. 204 (27. 9. 2004), s. 30-33. ISSN 1213-1911.

RUDIŠ, Jaroslav, Jaroslav ŠPULÁK a Jan MEIER. Když se řekne knihovna... In: Čtenář. 2004, roč. 56, č. 10, s. 315. ISSN 0011-2321.

RUDIŠ, Jaroslav a Jan MIKULIČKA. Spisovatel Rudiš: Z Liberce se těžko odchází. In: Mladá fronta Dnes. Kraj Liberecký. 2004, roč. 15, č. 301 (29. 12. 2004), s. C4. ISSN 1210-1168.

ŠVEJDÍK, Jaromír, Jaroslav RUDIŠ a Roman HELCL. Komiks o Jesenicku: sny i realita: v trilogii Bílý Potok, Hlavní nádraží a Zlaté Hory projíždí železniční stanicí minulé století. In: Mladá fronta Dnes. Střední Morava Dnes. 2005, roč. 16, č. 109 (10. 5. 2005), s. C3. ISSN 1210-1168.

RUDIŠ, Jaroslav a Radim KOPÁČ. Mlha na jevišti. In: Reflex. 2005, roč. 16, č. 16, s. 57. ISSN 0862-6634.

RUDIŠ, Jaroslav a Jindřich GÖTH. Vlaky mění dějiny. In: Instinkt. 2005, roč. 4, č. 37, s. 60-61. ISSN 1213-774X.

RUDIŠ, Jaroslav a Tomáš VLAZLO. "Mlha ukrývá spoustu příběhů, které mě baví odhalovat," říká spisovatel... In: Jesenický týdeník. 2005, roč. 15, č. 44, s. 3.

RUDIŠ, Jaroslav a Radim KOPÁČ. Otlučenost, otevřenost, přímost: rozhovor s Jaroslavem Rudišem. In: Uni. 2006, roč. 16, č. 1, s. 29-33. ISSN 1214-4169.

RUDIŠ, Jaroslav a David ONDŘÍČEK. Jaroslav Rudiš a David Ondříček: spisovatel a režisér. In: Xantypa. 2006, roč. 12, č. 12, s. 32-35. ISSN 1211-7587.

RUDIŠ, Jaroslav a Jindřich GÖTH. Jaroslav Rudiš - spisovatel a novinář. In: Instinkt. 2006, roč. 5, č. 16, s. 41. ISSN 1213-774X.

RUDIŠ, Jaroslav a Marie FRAJTOVÁ. Mám slabost pro outsidery. In: Instinkt. 2006, roč. 5, č. 21, s. 48. ISSN 1213-774X.

RUDIŠ, Jaroslav a Helena SYROVÁTKOVÁ. Návraty k útěkům Jaroslava Rudiše. In: V. 2006, roč. 5, č. 2, s. 54-59. ISSN 1213-7375.

RUDIŠ, Jaroslav, Tanja DÜCKERS a Tania MORRISON. Česká a německá národní hrdost. In: Týden. 2006, roč. 13, č. 37, s. 76-77. ISSN 1210-9940.

RUDIŠ, Jaroslav a Alice HORÁČKOVÁ. Potrestali jsme se sami. In: Mladá fronta Dnes. 2006, roč. 17, č. 215 (14. 9. 2006), s. B5. ISSN 1210-1168.

RUDIŠ, Jaroslav a Joachim DVOŘÁK. Mezi Lisabonem a Letnou. In: Grand Biblio. 2007, roč. 1, č. 26, s. 4-5. ISSN 1802-3320.

RUDIŠ, Jaroslav a Jiří LESCHTINA. Musíme vyrazit s literaturou do ulic. In: Víkend: magazín Hospodářských novin. 2007, č. 15, s. 6-12.

RUDIŠ, Jaroslav a Ondřej HORÁK. Depešáci soucítí s dělnickou třídou. In: Lidové noviny. 2007, roč. 20, č. 94 (21. 4. 2007), s. 15. ISSN 0862-5921.

RUDIŠ, Jaroslav a Libuše KOUBSKÁ. Nebe pod střední Evropou. In: Přítomnost. 2007, č. zima, s. 64-66. ISSN 1213-0133. Dostupné také z:  http://www.pritomnost.cz/archiv/cz/2007/2007_4.pdf   

RUDIŠ, Jaroslav a Alice HORÁČKOVÁ. "České knížky jsou ukecané." In: Mladá fronta Dnes. 2008, roč. 19, č. 6 (8. 1. 2008), s. B5. ISSN 1210-1168.

RUDIŠ, Jaroslav a Radim KOPÁČ. Aby ticho vyniklo, musí mu předcházet rámus. In: Týdeník Rozhlas. 2008, roč. 18, č. 2, s. 12-14. ISSN 1213-2098.

RUDIŠ, Jaroslav a Vít KOUŘIL. Jsme spíše hodně roztěkaní: rozhovor s Jaroslavem Rudišem. In: Sedmá generace. 2008, roč. 17, č. 6, s. 42-47. ISSN 1212-0499.

RUDIŠ, Jaroslav a Karolína DEMELOVÁ. "Dobře, mám patku! Ale ta to za mě nenapíše...":

S Jaroslavem Rudišem nejen o literatuře. In: Literární novinky. 2008, roč. 4, č. 10, s. 22. ISSN 1804-7300.

RUDIŠ, Jaroslav a Jaroslav FORMÁNEK. Pryč od pivní idyly! In: Reflex. 2008, roč. 19, č. 28, s. 50-52. ISSN 0862-6634.

RUDIŠ, Jaroslav a Zdenko PAVELKA. Svět si Prahu stejně rozebere. In: Právo. 2008, roč. 18, č. 56 (6. 3. 2008), Salon, č. 560, s. 1-3. ISSN 1211-2119.

BECKER, Martin a Jaroslav RUDIŠ. Otázka pro: Martina Beckera a Jaroslava Rudiše. In: Právo. 2008, roč. 18, č. 250 (23. 10. 2008), Salon, č. 591, s. 4. ISSN 1211-2119.

RUDIŠ, Jaroslav a Günter BARTOŠ. Jak bije srdce literatury: Jaroslav Rudiš, spisovatel, trochu hypochondr a neurotik. In: Sanquis. 2008, č. 60/61, s. 125-127. ISSN 1212-6535.

BECKER, Martin a Jaroslav RUDIŠ. Praha na jaře, Berlín na podzim: německo-český záznam z hospodářských sezení. In: ZIPP - česko-německé kulturní projekty. Berlín: ZIPP - česko-německé kulturní projekty, 2008, s. 16-18.

RUDIŠ, Jaroslav a Filip ZDRAŽIL. Věřím, že náš kníratý synek nezůstane jedináčkem: rozhovor se spisovatelem Jaroslavem Rudišem. In: Host. 2009, roč. 25, č. 1, s. 8-13. ISSN 1211-9938. Dostupné také z: https://wayback.webarchiv.cz/secure/https://www.casopis.hostbrno.cz/cs/archiv/2009/1-2009/vyber-z-cisla/verim-ze-nas-kniraty-synek-nezustane-jedinackem

RUDIŠ, Jaroslav a Šimon ŠAFRÁNEK. Mám se proti čemu bouřit. In: Instinkt. 2010, roč. 9, č. 45, s. 38-40. ISSN 1213-774X.

RUDIŠ, Jaroslav a Alice HORÁČKOVÁ. Pankáči mi asi dají facku, říká o své novince Rudiš. In: Mladá fronta Dnes. 2010, roč. 21, č. 233 (7. 10. 2010), s. D8. ISSN 1210-1168.

RUDIŠ, Jaroslav a Zbyněk VLASÁK. Paměť mizí a punk se vrací. In: Právo. 2010, roč. 20, č. 233 (7. 10. 2010), Salon, č. 690, s. 5. ISSN 1211-2119.

LUŇÁK, Tomáš, Jaroslav RUDIŠ a Leoš KOFROŇ. Komiksový hrdina Alois Nebel na filmovém plátně: s tvůrci pozoruhodného snímku o rotoskopii i jménech pro lokomotivu. In: Rock & pop. 2011, roč. 22, č. 10, s. 69. ISSN 0862-7533.

RUDIŠ, Jaroslav, Joachim DVOŘÁK a Natalie A. ROLLKO. Jaroslav Rudiš a Joachim Dvořák: Loterie vícestrunných hráčů. In: Xantypa. 2011, roč. 17, č. květen, s. 30-36. ISSN 1211-7587.

RUDIŠ, Jaroslav a Šimon ŠAFRÁNEK. Sbírám jízdní řády jako Nebel. In: Instinkt. 2011, roč. 10, č. 36, s. 41. ISSN 1213-774X.

KROBOT, Miroslav a Jaroslav RUDIŠ. Mlha v Benátkách: Reflex přináší nekonvenční dialog dvou tvůrců originálního snímku Alois Nebel. In: Reflex. 2011, roč. 22, č. 37, s. 84-89. ISSN 0862-6634.

RUDIŠ, Jaroslav et al. Výpravčí Nebel se zrodil U vystřelenýho oka. In: Plzeňský deník. 2011, roč. 20, č. 221 (20. 9. 2011). Události, s. 15. ISSN 1210-5139.

RUDIŠ, Jaroslav a Věra MÍŠKOVÁ. Jaroslav Rudiš o lásce k vlakům a mlze. In: Právo. 2011, roč. 21, č. 223 (22. 9. 2011), Café, s. 3. ISSN 1211-2119.

JAROMÍR 99 a Jaroslav RUDIŠ. Naše řeč: Jaromír 99 a Jaroslav Rudiš. In: Víkend: magazín Hospodářských novin. 2011, č. 40, s. 4-5.

ŠVEJDÍK, Jaromír a Jaroslav RUDIŠ et al. Chtěli jsme, aby lidi odcházeli z Nebela zmoklí. In: Literární noviny. 2011, roč. 22. č. 45, s. 4-5. ISSN 1210-0021.

RUDIŠ, Jaroslav a Jiří STUDENÝ. Sauna ve spalujícím světě. In: Tahy 2011: literárněkulturní ročenka. Červený Kostelec: Pavel Mervart, 2011, s. 106-111. ISBN 978-80-7465-001-7.

RUDIŠ, Jaroslav a Ivan HARTMAN. Zatím nejsem plátcem DPH, víc než milion ročně jsem ještě nevydělal. In: Hospodářské noviny. 2012, roč. 56, č. 27 (7. 2. 2012), s. 15. ISSN 0862-9587. 

RUDIŠ, Jaroslav a Karolína DEMELOVÁ. Denebelizovat Rudiše. In: Lógr. 2012, roč. 1, č. 5, s. 2-3. ISSN 1804-6835.

RUDIŠ, Jaroslav a Jana PODSKALSKÁ. Všechny bitvy nejdou vyhrát: se spisovatelem Jaroslavem Rudišem o jeho nové knize Národní třída... In: Brněnský deník Rovnost. 2013, roč. 23, č. 132 (7. 6. 2013), Čtení na víkend, s. I. ISSN 1802-0887.

RUDIŠ, Jaroslav a Eva TICHÁ. Sauna mě vždy nadchne. In: Ona Dnes. 2013, č. 23, s. 50.

RUDIŠ, Jaroslav a Zbyněk VLASÁK. Kocovina i zbystření: Jaroslavu Rudišovi dnes vychází novela Národní třída. In: Právo. 2013, roč. 23, č. 137 (13. 6. 2013), Salon, č. 826, s. 6. ISSN 1211-2119.

RUDIŠ, Jaroslav a Hana ČÁPOVÁ. Město inspiruje. In: Bel Mondo. 2013, roč. 2, č. srpen-září, s. 118. ISSN 1805-5516.

RUDIŠ, Jaroslav a Kateřina KADLECOVÁ. Jsme legrační trpaslíci. In: Reflex. 2013, roč. 24, č. 31, s. 48-51. ISSN 0862-6634.

RUDIŠ, Jaroslav, Jaromír ŠVEJDÍK a Jana PODSKALSKÁ. S Kafka Bandem nemůžete hrát blbosti. In: Brněnský deník Rovnost. 2014, roč. 24, č. 38 (14. 2. 2014), s. 18. ISSN 1802-0887.

RUDIŠ, Jaroslav a Josef RAUVOLF. Franz Kafka, skrytý humorista. In: Lidové noviny. 2014, roč. 27, č. 46 (24. 2. 2014), s. 10. ISSN 0862-5921.

RUDIŠ, Jaroslav a Petra KUBÍČKOVÁ. Za vším hledej Nebela. In: ČD pro vás. 2014, roč. 5, č. 7, s. 7-10. ISSN 1210-9142.

RUDIŠ, Jaroslav a Jan ŠÍDA. Němci mají smysl pro humor: Jaroslav Rudiš zastupuje Česko na literárním festivalu v Berlíně... In: Právo. 2014, roč. 24, č. 215 (13. 9. 2014), s. 10. ISSN 1211-2119.

RUDIŠ, Jaroslav a Tomáš POLÁČEK. Zeměměřič K. byl taky uprchlík. In: Mladá fronta Dnes. 2015, roč. 26, č. 218 (17. 9. 2015), Magazín Dnes, č. 37, s. 34. ISSN 1210-1168.

RUDIŠ, Jaroslav, Martin BECKER a Petra KOŽUŠNÍKOVÁ. Dva pankáči v Olomouci. In: KROK: kulturní revue Olomouckého kraje. 2017, roč. 14, č. 3, s. 63-65. ISSN 1214-6420. Dostupné také z: http://vmdelta.vkol.cz/data/soubory/krok/Krok%203-2017%20www.pdf

RUDIŠ, Jaroslav a Kateřina MÁZDROVÁ. Němci od nás očekávají humor: s Jaroslavem Rudišem o hlučném ostrově v tichém oceánu Braniborska, "vysoké" kultuře a o tom, že Kafka se dá zpívat. In: Respekt. 2017, roč. 28, č. 26-27, Literární příloha, s. [108]-112. ISSN 0862-6545.

RUDIŠ, Jaroslav a František CINGER. Poznal jsem, že Němci mají Čechy rádi. In: Právo. 2018, roč. 28, č. 66 (19. 3. 2018), s. 10. ISSN 1211-2119.

RUDIŠ, Jaroslav a Petr VONDŘICH. Opět se vracím k česko-německé minulosti. In: Týdeník Liberecko. 2018, č. 14, s. 12-13. ISSN 2570-9690.

RUDIŠ, Jaroslav a Petr NAGY. Chtěl jsem napsat knížku, kde se vlastně jenom žvaní. In: Literární noviny. 2018, roč. 29, č. 12, s. 4-5. ISSN 1210-0021.

RUDIŠ, Jaroslav a František CINGER. Poznal jsem, že Němci mají Čechy rádi. In: Právo. 2018, roč. 28, č. 66 (19. 3. 2018), s. 10. ISSN 1211-2119.

RUDIŠ, Jaroslav a Martin TRDLA. Spisovatel Rudiš: Český ráj jsou i zabití Němci: rodák z Turnova představil v Liberci svoji knihu. In: Mladá fronta Dnes. Liberecký kraj. 2018, roč. 29, č. 262 (10. 11. 2018), s. 18. ISSN 1210-1168.

RUDIŠ, Jaroslav a Jonáš ZBOŘIL. Lidé trpí historickou hloupostí: s Jaroslavem Rudišem o sauně, mužství a postižení dějinami. In: Host. 2019, roč. 35, č. 3, s. [10]-17. ISSN 1211-9938. Dostupné také z: https://casopishost.cz/files/magazines/10345/eu9q0nns-HOST-19-03-el-NM.pdf

RUDIŠ, Jaroslav a Radim KOPÁČ. Viděl jsem několik skvělých Vandamů. In: Lidové noviny. 2019, roč. 32, č. 200 (29. 8. 2019), s. 9. ISSN 0862-5921. 

RUDIŠ, Jaroslav a Jakub POKORNÝ. Svého hrdinu jsem poslal na pivo do Severky. In: Mladá fronta Dnes. 2019, roč. 30, č. 223 (25. 9. 2019), s. 15. ISSN 1210-1168.

RUDIŠ, Jaroslav a Agáta PILÁTOVÁ. Skutečný život je na sídlišti. In: Týdeník Rozhlas. 2019, roč. 29, č. 43, s. 12-14. ISSN 1213-2098.

 

 

 

.

RUDIŠ, Jaroslav. Samochlapskej večer. In: Soukromá tajemství. Praha: Listen, 2020, s. 63-71. Česká povídka. ISBN 978-80-242-6948-1.


 

Citace

BERNÁTHOVÁ, Ivana. Jaroslav Rudiš. Databáze regionálních osobností [online databáze]. Krajská vědecká knihovna v Liberci, @2024. Datum aktualizace 26. 01. 2022, [cit. 2024-04-26]. Dostupné z: https://www.osobnostilibereckehokraje.cz/osobnosti/id:20426